Головна » Файли » Математика

Тема уроку. Віднімання чисел другої п’ятірки. Розв’язування задач опрацьованих видів
[ Викачати з сервера (27.2 Kb) ] 06.08.2019, 21:35

Тема уроку. Віднімання чисел другої п’ятірки. Розв’язування задач опрацьованих видів

Мета уроку: формувати в учнів обчислювальні навички; вміння розв'язувати задачі; закріплювати знання правил знаходження невідомого компонента, учити складати короткий

запис до задачі та розв'язувати задачі; учити складати запитання до поданої умови або умову до по­даного запитання; формувати вміння виконувати віднімання чисел другої п'ятірки; закріпити способи порівняння чисел; здійснити підготовчу роботу до порівняння числа та математичного виразу; розвивати логічне мислення учнів під час виконання завдань на добір знаків арифметичних дій або чисел, щоб одержати істинну рівність, під час виконання завдань з логічним навантаженням; виховувати виховувати уміння спілкуватися в колективі, дотримуватись правил культури оформлення письмових робіт.

Ключові компетентності:

  • вміння вчитися — організовувати своє робоче місце, орієнтуватися в завданнях вправ;
  • математична грамотність - уміння застосовувати математичні (числові та геометричні) методи для вирішення прикладних завдань;
  • екологічна грамотність і здорове життя - турбуватись про свою поставу; поведінку під час легкого нездужання;
  • соціальну - вчитись працювати в парах; бути толерантним, терпимим до співрозмовника;
  • інформаційно-цифрова – вчити застосовувати інформаційно-комунікаційні технології.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Уже кілька уроків ви вчитеся віднімати числа 6, 7, 8, 9. Мабуть, ви здогадалися, що наступним кроком має бути складання таблиць віднімання цих чисел. Але час ще не настав... Тому в кожного з вас є час, щоб виявити, що виходить добре, а над чим ще треба попрацювати. Отже, будьте уважними на уроці, відслідковуйте ті труднощі, які поки що є, щоб якомога швидше їх подолати!

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЇ

1. Геометрична хвилинка. Розгляньте геометричні фігури, подані на с. 100 підручника. Назвіть кожну фігуру. Що в них спільне? Як ці фігури назвати одним словом? Розкажіть, що ви знаєте про чотирикутник. Назвіть буквами хоча б один із чотирикутників. Назвіть його сторони; назвіть його вершини.

2. Математичний диктант. (Виконується в зошиті в клітинку)

1) Перший доданок 2, другий доданок 8. Знайдіть значення суми.

  1. Зменшуване 9, від’ємник 5. Знайдіть значення різниці.

3) Число 7 зменште на 4.

4) Число 2 збільште на 5.

5) Знайдіть різницю чисел 9 і 3.

6) Знайдіть суму чисел 2 і 6.

7) На скільки 8 більше за 5?

8) На скільки 3 менше від 5?

ІV.ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК

Формування вмінь віднімати числа другої п'ятірки на основі взаємозв'язку арифметичних дій додавання і віднімання

1. У який спосіб віднімають числа другої п’ятірки? (На основі взаємозв’язку арифметичних дій додавання і віднімання. Першим кроком зменшуване подають у вигляді суми зручних доданків, один із яких дорівнює від’ємнику. Другим кроком від суми двох чисел віднімають доданок, який дорівнює від’ємнику; залишається інший доданок.)

2. Завдання № 1 (підручник). Виконується з коментарем.

3. Завдання № 2 (підручник). Виконується з коментарем.

4. Завдання М 3 (робочий зошит). Робота в парах.

Закріплення правил знаходження невідомого зменшуваного і невідомого від'ємника

5. Завдання № 3 (підручник). Виконується з коментарем.

(Зменшуване 9, від’ємник невідомий, значення різниці 3. Щоб знайти невідом від’ємник, треба від зменшуваного відняти різницю: 9-3 = 6

Зменшуване невідоме, від’ємник 5, значення різниці 3. Щоб знайти невідоме змеyшуване, треба до різниці додати від’ємник: 3 + 5 = 8...)

6. Завдання № 4 (підручник). Виконується з коментарем.

Учням, яким ще потрібні наочні опори для визначення арифметичної дії при знаходженні невідомого компонента, пропоную користуватися відрізком, поданим біля тексту завдання, визначаючи, як проілюстровано кожний компонент.

7. Завдання № 1 (робочий зошит). Виконується колективно.

Формування вмінь розв'язувати задачі

8. Завдання № 5 (підручник). Виконується з коментарем.

Можна поставити такі запитання.

41) Скільки всього ляльок-мотанок виготовили дівчатка?

2) На скільки більше ляльок-мотанок виготовила Наталка, ніж Оленка?

3) На скільки менше ляльок-мотанок виготовила Оленка, ніж Наталка?

У кожному випадку учні переказують усю задачу; умову задачі; запитання. З’ясовують, про кого йдеться в задачі; які ключові слова в ній містяться. Звертають увагу на запитання та згадують, якими дужками воно позначається в короткому записі.

До задачі із запитанням 1 підходить другий короткий запис. А задачам із запитаннями 2 і 3 відповідає третій короткий запис. За коротким записом учні пояснюють числа задачі, у тому числі й шукане.

Визначимо, якою арифметичною дією будемо розв’язувати задачу. У задачі із запитанням 1 запитується «Скільки всього?». Усього ляльок більше, ніж виготовила окремо Наталка; більше, ніж виготовила окремо Оленка, а більше число знаходять арифметичною дією додавання. Або: усього ляльок 3 і ще 4; 3 і ще 4 знаходять арифметичною дією додавання. Отже, задачу із запитанням 1 будемо розв’язувати дією додавання.

Щоб дізнатися, на скільки більше або на скільки менше, треба від більшого числа відняти менше. Тому, щоб розв’язати задачу із запитаннями 2 або 3, треба виконати арифметичну дію віднімання.

9. Завдання 2 (робочий зошит). Виконується колективно.

Перекажіть усю задачу про швачку; умову; назвіть запитання. Про що йдеться в задачі? Що відбувалося? Які ключові слова можна виділити? Розгляньте, як вони записані в короткому записі. Поясніть числові дані задачі. Доповніть короткий запис числовими даними. Чи відомо, скільки котушок ниток було в швачки спочатку? відомо, скільки котушок ниток вона використала? Запишіть це. Яке запитання задачі? Поставте знак питання біля відповідного ключового слова. Що позначає число число 2? шукане число?

Що вам відомо? Запишіть це через клітинку. Про що треба дізнатися? Познач знаком питання. Виконайте схему. Як показати, що було 6 котушок? Як показати що 2 котушки вона використала і в неї ще залишилися котушки? Треба об’єднувати чи вилучати?

За схемою поясніть розв’язання: залишилося котушок більше чи менше, ніж було спочатку? Якою дією знаходимо менше число? Або: залишилось 6 без 2, 6 без 2 знаходимо дією віднімання. Отже, задачу будемо розв’язувати дією віднімання.

Запишіть у другому рядку розв’язання.

Запишіть відповідь. Усно сформулюйте відповідь на запитання задачі.

Робота над задачею про гончаря здійснюється за аналогією.

10. Формування вмінь знаходити значення виразів на дві дії – робота в парах

Знайдіть значення виразів: 7-4 + 2; 5 + 5-3; 6 + 2 + 1; 9-3-5.

11. Розвиток логічного мислення учнів

На цьому тижні учень відвідав 9 занять у гуртках, причому він відвідував заняття щодня. Поміркуй, чи був на цьому тижні такий день, коли учень відвідав хоча б 2 заняття.

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Розкажіть про власні досягнення на уроці

Категорія: Математика | Додав: Zoya0103
Переглядів: 5 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar